Podyplomowe szkolenie praktyczne dla absolwentów kierunku lekarskiego prowadzonego w języku angielskim

Podyplomowe szkolenie praktyczne dla absolwentów kierunku lekarskiego prowadzonego w języku angielskim.

Na podstawie art. 15p Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku  o zawodach lekarza i lekarza-dentysty Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach organizuje i umożliwia odbycie 6-miesięcznego szkolenia praktycznego odpowiadającego zakresowi części klinicznej programu stażu podyplomowego.

Szkolenie takie zgodnie w ww ustawą umożliwia na drodze decyzji Ministra właściwego do spraw zdrowia zaliczenie stażu podyplomowego.  

Szkolenie takie można odbyć nie później niż 2 lata od dnia uzyskania tytułu zawodowego lekarza lub lekarza dentysty.

Program szkolenia praktycznego obejmuje:
Medycyna rodzinna – 3 tygodnie
Chirurgia ogólna – 4 tygodnie (w tym 1 tydzień chirurgia urazowa)
Ginekologia i Położnictwo – 3 tygodnie
Pediatria  - 4 tygodnie (w tym 1 tydzień neonatologia)
Choroby wewnętrzne   - 5 tygodni (w tym 1 tydzień krwiodawstwo i krwiolecznictwo)
Psychiatria  -  2 tygodnie
Anestezjologia i intensywna terapia – 2 tygodnie
Medycyna ratunkowa – 1 tydzień
Staż z przedmiotu wybranego przez studenta – 3 tygodnie
(łącznie 6 miesięcy)

Miejscem odbywania szkoleń cząstkowych są jednostki z którymi Uniwersytet Jana Kochanowskiego posiada umowy o współpracy.

Zakwalifikowani do odbycia 6-miesięcznego szkolenia praktycznego zobowiązani będą do:
- dostarczenia dokumentacji medycznej potwierdzającej brak przeciwwskazań do uczestnictwa w stażu, wystawionej przez uprawnionego lekarza.
- dostarczenia dowodu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) i od nieszczęśliwych wypadków
- dostarczenia informacji z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej (informacja o niekaralności) [w przypadku pochodzenia z kraju w którym prawo nie przewiduje wydawania takich informacji prosimy o kontakt osobisty z Instytutem Nauk Medycznych]
- podpisanie umowy szkoleniowej z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, z zaznaczeniem wymagań i zobowiązań.
-wpłaty określonej kwoty zgodnie z warunkami umowy szkoleniowej.

Absolwent, który odbył 6-miesięczne szkolenie praktyczne po zawarciu umowy otrzyma: skierowanie do odbycia szkolenia praktycznego, ramowy plan stażu z podziałem na poszczególne tygodnie i datami rozpoczęcia szkoleń cząstkowych, informacją na temat  miejsca odbywania konkretnego szkolenia cząstkowego oraz listą przydzielonych opiekunów w każdym z miejsc odbywania szkolenia.

Termin rozpoczęcia szkolenia praktycznego rozpoczyna się od 1 października danego roku kalendarzowego. Na wniosek osób zakwalifikowanych data ta może ulec zmianie, jednak nie może być wcześniejsza niż uzyskanie tytułu zawodowego „lekarza” przez osoby zakwalifikowane.

Po ukończeniu szkolenia praktycznego Uczestnik otrzyma zaświadczenie wystawione przez Koordynatora potwierdzające realizację szkolenia zgodnie z programem.

Zgodnie z art. 15p Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku  o zawodach lekarza i lekarza-dentysty szkolenie praktyczne może zostać uznane za odbycie stażu podyplomowego przez Ministra właściwego do spraw zdrowia na wniosek osoby, które ukończyły szkolenie praktyczne. Wniosek taki w imieniu absolwenta może być przesłany do właściwego ministerstwa przez Uniwersytet.

Do wniosku zgodnie z ww Ustawą powinny być załączone:
 - zaświadczenie wydane przez podmiot leczniczy, w którym odbył szkolenie praktyczne, oraz dokumenty obejmujące informacje i dane dotyczące:
a) czasu realizacji szkolenia praktycznego i miejsca jego odbywania,
b) osoby, która dokonała końcowego zaliczenia szkolenia praktycznego – imię, nazwisko i funkcja;
- dyplom potwierdzający ukończenie studiów na kierunku lekarskim albo lekarsko-dentystycznym lub zaświadczenie o ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim albo lekarsko-dentystycznym.

Informacje na temat stażu można uzyskać:
Instytut Nauk Medycznych, Collegium Medicum UJK w Kielcach
25-317 Kielce, al. IX Wieków Kielc 19A

mgr Aneta Widłak, aneta.widłTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 41/ 349-69-73

Miejsce składania dokumentów: mgr Magdalena Kuleta, Tel. (041) 349-69-02  pok.2/19 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator stażu: dr n. med. Jakub Młodawski, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty „Blokady regionalne kończyny górnej i dolnej"

Szanowni Państwo,

w dniu 29 września 2023r. w Collegium Medicum UJK odbędą się ogólnopolskie warsztaty „Blokady regionalne kończyny górnej i dolnej” organizowane przez Ośrodek Kształcenia Kadr Medycznych. Szkolenie stanowi wprowadzenie do konferencji Świętokrzyskie Dni Anestezjologii Regionalnej.

Prowadzący:
- dr n. med. Wojciech Gola, EDRA, Zakład Medycyny Zabiegowej z Pracownią Genetyki Medycznej Collegium Medicum UJK w Kielcach, Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich,
- dr Paweł A. Zieliński, Zakład Anatomii Collegium Medicum UJK w Kielcach, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ w Kielcach,
dr Marek Zając, Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich,
- dr Adam Cugowski, Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich.

Program:
Blokady regionalne kończyny górnej:
1. Anatomia splotu ramiennego - prezentacja z wykorzystaniem aparatów USG.
2. Szczegółowe omówienie blokady splotu ramiennego w części nad i podobojczykowej oraz blokad nerwów obwodowych.

Blokady regionalne kończyny dolnej:
1. Anatomia splotu lędźwiowego i krzyżowego - prezentacja z wykorzystaniem aparatów USG.
2. Blokada nerwu udowego, skórnego bocznego uda, FICB, PENG block, blokada trójkąta udowego oraz kanału przywodzicieli, blokady nerwu kulszowego, blokada okołokostkowa.

Warsztaty skierowane są do lekarzy anestezjologów.

Serdecznie zapraszam
lek. Paweł Andrzej Zieliński
Kierownik Ośrodka Kształcenia Kadr Medycznych UJK